مد و استایل مینیمال (Minimalism Style) چیست؟ تفاوت استایل کژوال و مینیمال!

به استایل مینیمال، در انگلیسی (minimalism style) می‌گویند. مد و تیپ مینیمال؛ در زندگی شخصی مانند دکوراسیون منزل، از قانون حداقل ترین چیزها اما زیباترین ها پیروی می‌کند. این مدل و تیپ مربوط به لباس هایی که ارزش واقعی دارند و خبری از لوازم غیر ضروری نیست. مد مینیمالیستی؛ به معنای داشتن حداقل تعداد لباس است که زیباترین و ساده ترین استایل را دارند.
در این سبک از انواع استایل، از مد سبز پیروی شده و نقطه مقابل مد مصرف گرایانه مدرن است. مد و استایل مینیمال، دیگر خبری از لباس ها و شلوار و اکسسوری های زیاد نیست. در مد مینیمال مجموعه ای از لوازم و اقلام با کیفیت که متناسب هستند و آنها را دوست دارید را استفاده می‌کند.
جالب است بدانید که طبق تحقیقات، به طور کلی هر زن یا مردی فقط ۲۰ درصد از اقلام کمدش را می‌پوشد و ۸۰ در صد از آنها که احتمالا قابل پوشیدن یا محبوب نیستند، بلا استفاده می‌ماند. در این مطلب از مجله وقت مد(https://vaghtemod.ir/) تمام ویژگی ها و خصوصیات مد و استایل مینیمال زنانه و مردانه به شما آموزش خواهیم داد.

استایل مینیمال، به معنای سادگی و دوری از تجملات است.
سبک مینیمال یک سبک زندگی است.

شاید برای هر کدام از ما پیش آمده باشد که برای رفتن به یک مهمانی از این جمله استفاده کنیم « چیزی برای پوشیدن ندارم، حالا چه بپوشم؟» در حالی که اینطور نبوده!. چون دچار تردید و شک برای انتخاب استایل مناسب از کمد لباسمان می‌شویم و نمی‌توانیم از میان آن همه لباس چیزی انتخاب کنیم، ناخودآگاه، این جمله را بیان کرده ایم.
حال آنکه اگر به جای این همه لباس زنانه و مردانه، فقط تعدادی کمی که لباس با کیفیت و شیک هستند را داشته باشیم، انتخاب راحت تری برای مهمانی ها خواهیم داشت. هر چه تعداد انتخاب بیشتر باشد، تصمیم گیری نیز سخت تر است.

سبک مینیمال (minimalism style)؛ یک سبک زندگی است، که از تعداد حداقل اقلام در مد و استایل و یا دکوراسیون تبعیت می‌کند.

در تیپ مینیمال از حداقل لباس استفاده می شود.
در استایل مینیمال از حداقل لباس استفاده می شود.

تاریخچه استایل مینیمال

استایل مینیمال (Minimal style) توسط برند شنل (Chanel) شروع شد. مینیمالیست جز مدهایی بود، که طرفداران زیادی داشت. این سبک در دهه ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ میلادی شکل گرفت. طراحان لباس های ژاپنی در ایجاد این استایل نقش مهمی داشته اند. در دهه ۱۹۸۰ با وجود دو گروه بورژوا و آوانگارد این سبک شکل منحصر به فردی به خود گرفت. در واقع برای تعریف این سبک از مد و استایل میتوان به سادگی در لباس پوشیدن و یا سادکی در استفاده از اکسسوری در انواع دکوراسیون اشاره کرد.

تیپ مینیمال توسط برند محبوب شانل شروع شد.
استایل مینیمال توسط برند شانل شروع شد.

برند کلوین کلاین (Calvin Klein) نیز ساختار اصلی این سبک از فشن را تغییر داد. پس از ژاکت کوگی و ادهاردی در دهه ۹۰، دنیای مد دنبال چیز نوینی بود. طراحانی مانند هلموت و راف سیمونز، دانه های تغییر را کاشتند. تا سال ۲۰۰۴ طول کشید که مینیمالیسم به یک استایل جهانی تبدیل شود.
افراد مشهوری مانند آنجلینا جولی، اما بنینگ و شارلیز ترون، از جمله زنان زیبایی هستند که مد و تیپ ظریف و مینیمالی را انتخاب کرده اند.

برای آشنایی بیشتر، مطلب سبز شویی یا گرین واشینگ چیست!؟ چرا بسیار مهم است درباره بازاریابی سبز (Greenwashing) بدانید!؟ را مشاهده کنید.

استایل مینیمال زنانه (Minimalist feminine style)

بیشتر بانوانی که به طبیعیت و محیط زیست احترام می‌گذارند، علاقه به استایل و مد مینیمال دارند. لباس های مناسب استایل مینیمال که میان بانوان محبوب است؛ گزینه های مانند تیشرت آستین کوتاه به رنگ خنثی و رنگ سرد، دامن کلاسیک و لباس های کلاسیک در این گروه سبک مینیمال جای می گیرند. شلوار جین، صندل، کمربند و کیف مناسب، کاپشن و مانتو اسکیمی نیز انتخاب های خوبی هستند.

در ایران، از انواع مدل مانتو در مد مینیمال استفاده می‌کنند.

رنگ های خنثی در سبک مینیمال پر طرفدار هستند.
اقلامی با رنگ خنثی برای تیپ مینیمال استفاده کنید.

لباس های که خیلی گشاد و یا بیش از حد تزئین شده هستند؛ انتخاب خوبی برای استایل مینیمال نیستند. از اکسسوری هایی با رنگ خنثی برای تیپ مینیمال استفاده کنید. رنگ هایی مانند سفید، مشکی، برنزه، سورمه ای، رنگ سال و طلایی را میتوان همیشه استفاده کرد بدون آنکه دل را بزند یا از مد بیفتد. انواع مدل شلوار زنانه مانند شلوار کوتاه و جذب مشکی، خاکستری و یا سورمه ای را بپوشید، که فرم پاهای شما را مناسب کند.

درباره مد و استایل بیشتر بدانید: روانشناسی رنگ ها؛ تاثیرات مثبت و منفی رنگها در زندگی شما چیست!.

لباس های کلاسیک و زنانه مانند بوت های نوک تیز و کفش های باله و کمربندها نیز یک سبک مینیمالیستی ایجاد می‌کنند. در مورد جواهرات برای این استایل به جای تعداد بیشمار از این قطعات، بهتر است فقط از یک جواهر زیبا و بسیار ظریف بهره بگیرید. جواهرات از قبیل طلا، نقره و یا سایر فلزات گزینه های خوبی هستند. از یک کیف دستی یا کراس و رنگ خنثی استفاده کنید.

نمونه ای از تیپ و استایل مینیمال زنانه
تیپ و استایل مینیمال زنانه

استایل مینیمال مردانه (Men’s minimalist style)

علاوه بر زنان، مردان زیادی به استایل مینیمالیستی (minimal style fashion) تمایل دارند. آقایان علاقه ای به تیپ و سبک های پیچیده و شلوغ ندارند! زیرا هم به زمان بیشتری برای آمده شدن احتیاج دارند و ممکن است که با این همه جزئیات و شلوغی، خوب به نظر نرسند.
استایل مینیمال؛ به مردان کمک می‌کند تا با وجود فقط چند لباس ضروری در کمد، راحت استایل مخصوص به خود را بدون هیچ نگرانی داشته باشند. برای اینکه مردان بتوانند صاحب این سبک مینیمال شیک شوند به دو چیز مهم مانند تیشرت و شلوار متناسب با رنگ سفید و مشکی احتیاج دارند.
ظاهر سنتی راک، در سبک مینیمال دیده می شود. کاپشن هایی با حداقل تزیینات و بدون علامت برای این کار مناسب هستند. تی شرت هایی به رنگ سفید یا مشکی و حتی روشن تک رنگ نیز از این دسته اند.

نمونه ای از تیپ ساده و شیک مینیمال مردانه
تیپ شیک مینیمال مردانه با تیشرت

مطالعه بیشتر: لباس کراپ چیست!؟ انواع کراپ و مدل های جذاب آن را بشناسید!.

تفاوت استایل مینیمال و کژوال چیست؟

خوب حالا نوبت این رسیده است که تفاوت بین استایل مینیمال و کژوال را بدانیم. استایل کژوال بسیار نزدیک به مینیمال است. همانطور که در تعریف استایل مینیمال گفتیم؛ در این سبک خبری از اقلام و لباس های پر زرق و برق و تزئینات اضافه نیست.
در لباس کژوال نیز دقیقا به دنبال زرق و برق نیستید و از این نظر این دو تیپ به هم شباهت دارند. در مد مینیمال از رنگ های خنثی مانند سفید و مشکی، خاکستری، کرم استفاده میشود و این مورد را در استایل کژوال هم میبینیم. در سبک مینیمال و کژوال از طراحی های شلوغ خبری نیست.

برای مشاهده مد و استایل کژوال چیست؟ انواع استایل و مد کژوال (همراه با عکس) اینجا کلیک کنید.

تفاوت دو تیپ جذاب کژوال و مینیمال
تفاوت تیپ و استایل کژوال و مینیمال

تیپ کژوال؛ سبکی است که خلاصه شده در سادگی و راحتی و نه فقط شیک بودن. استایل کژوال را میشود در محیط کار و ورزش و حتی بعضی مهمانی ها ببینید. این مدل استایل بسیار شبیه به استایل کلاسیک هست که اولین اولویت در آن راحتی ست. اما اولویت سبک مینیمال؛ به حداقل رساندن اقلام باکیفیت میباشد.
بنابراین با وجود شباهت های فراوان میان این دو، اما یک تفاوت وجود دارد. استایل کژوال به دنبال راحتی است و سبک مینمیال به دنبال حداقل رساندن میزان لباس است. مد کژوال را در سبک زندگی بسیاری از افراد مشهور دنیا مشاهده خواهید کرد.

بیشتر بدانید: پوشیدن یا نپوشیدن لباس زیر چه مشکلاتی را به همراه دارد!؟ در مورد عوارض نپوشیدن لباس زیر چه میدانید؟.

مد و استایل مینیمال مناسب چه کسانی است؟

افرادی که به دنبال سادگی هستند و از رنگ های جیغ فراری اند از استایل مینیمال پیروی می کنند.
کسانی که دنبال سادگی هستند علاقه ی زیادی به تیپ مینیمال دارند.

معمولا زنان و مردانی که دارای حداقل سبک شخصیتی هستند یا اصطلاحا ساده زیستند، به دنبال لباس های ساده و بدون پیچیدگی هستند. افرادی که به رنگ های خنثی، مشکی و سفید علاقه زیادی دارند و از رنگ های روشن و جیغ فراری اند؛ قطعا از استایل مینیمال خوششان می‌آید.
علاقمندان به این سبک از مد؛ علاقه ای به رنگ و طرح زیاد ندارند و رنگ های خنثی را ترجیح می‌دهند. آنها به جای طرح های شلوغ و خاص به دنبال طرح های ساده و یکدست هستند. این افراد در خانه خود نیز از سبک مینیمالیستی پیروی می‌کنند. یعنی اگر خانه آنها را ببینید تعداد اقلام خانه محدود و عاری از هرگونه به هم ریختگی است. دقیقا بر عکس استایل ماکسیمال.
مورد آخر اینکه اگر سبک های کلاسیک، اروپایی و یا معماری را دوست دارید، قطعا از علاقه‌مندان استایل مینیمال هستید.

بیشتر بدانید: تیشرت لانگ (Longline) چیست؟ انواع مدل تیشرت لانگ و نحوه ست کردن آن.

استایل مینیمال تابستانی

برای داشتن استایل مینمال تابستانه، که یکی از محبوبترین و شیکترین سبک ها در مد و فشن است، شما نیاز دارید که از اکسسوری و لباس های محدود و ساده ولی در عین حال زیبا استفاده کنید. برای این کار نیاز است تا ملاک های مهم در انتخاب تیپ درست، مانند انواع فرم صورت، انواع استایل، انواع فرم بدن خود را بشناسید و بر آن اساس، تیپ مینیمال تابستانی مناسب را انتخاب کنید.

برای استایل مینیمال تابستانی، از اکسسوری و لباس های مانند، تاپ و شلوارک راحت، مانتو شیک و خنک، انواع شال و روسری ست شده با تیپ خود بهره بگیرید.

مهمترین ویژگی مد و استایل مینیمالیستی چیست؟

استایل و مد مینیمالیستی، یکی از راه های سازگاری و همیاری با محیط زیست است. مهمترین ویژگی استایل مینیمال، سازگاری کامل با محیط زیست است که شاید راه نجاتی باشد برای روشی که انسان در راه نابودی محیط زیست خود در پیش گرفته است.

استایل مینیمال زمستانی

در انتخاب استایل مینیمال زمستانی، مهمترین ملاک را در خرید کافشن، کت و مانتو در نظر داشته باشید. پیشنهاد ما برای داشتن سبک مینیمال زمستانی؛ انتخاب مانتو و ژاکت در رنگ ها و طرح های ساده است که بر اساس استایل کلاسیک طراحی شده باشد.

تیپ و سبک مینیمال، بهترین استایل از نظر زیبایی و سازگاری با محیط زیست

نمونه ای از تیپ و مد زیبای مینیمال
تیپ و مد مینیمال

همانطور که می دانید استایل و مدهای متنوعی وجود دارد. هر فردی با توجه به نوع شخصیت خود، استایل مورد نظرش را انتخاب می کند . سلیقه ها و شخصیت ها متفاوت، استایل ها متنوع را بوجود آورد. هر کسی سبک خاصی از لباس پوشیدن دارد، تا اعتماد به نفسش حاصل شود. ما در این مقاله از مجله تخصصی مد و زیبایی و سبک زندگی؛ در مورد یکی از سبک های پر طرفدار و محبوب دنیا سبک مینیمالیستی؛ سبک حداقل ها صحبت کردیم. این سبک فقط مختص لباس نیست، می تواند شامل هر چیزی باشد. شما سبک و تیپ استایل مینیمال را می پسندید؟ به نظر شما این مد بیشتر مناسب بانوان است یا آقایان؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *