مد و استایل تامبوی یا استایل پسرانه چیست؟ 6 ویژگی تیپ و سبک تیپ تامبوی

یکی از سبک های جذاب سلبریتی ها، مد و استایل تامبوی (Tomboy) یا استایل پسرانه است. استایل تامبوی؛ سبکی از لباس پوشیدن است که در آن، بانوان از لباس های ترند مردانه استفاده می‌کنند. ویژگی های مشترک در فعالیت و استایل تامبوی، ، شامل پوشیدن لباس مردانه و شرکت در بازی‌ها و فعالیت های که ماهیت جنسیتی مردانه دارند. زنانی که استایل تامبوی دارند، معمولا دارای روحیه آزاد، سخت و خشن هستند. آنها دوست دارند به شیوه ای که خودشان دوست دارند و آزادانه زندگی کنند.
در این مطلب از مجله مد و استایل وقت مد (https://vaghtemod.ir/)، شما را با تمام ویژگی های استایل تامبوی آشنا کرده و جدیدترین متد های این سبک از مد را معرفی خواهیم کرد.

معرفی تیپ و استایل تامبوی
معرفی تیپ و استایل تامبوی

مد و استایل تامبوی چیست و ایجاد شد!؟

در سالهای ۱۸۴۰_۱۸۶۰ میلادی، مفهوم تامبوی ریشه در ایده های نژادپرستانه و زن ستیزانه داشت. از آنجایی که سفید پوستان می‌ترسیدند نژادشان نابود شود، از این رو نگران سلامت زنان بودند و آنها را تشویق به سبک زندگی مردانه می‌کردند.

از طرفی دیگر بانوان را برای ازدواج و مادر شدن آماده می‌کردند که با فمینیسم مرتبط بود. اما بعدها، تامبوی تبدیل به یک سبکی از انواع استایل شد که نوع پوشش آنها در میان بسیاری از زنان و حتی سلبریتی ها مورد استقبال قرار گرفت. استایل تامبوی، به نوعی اعتراض در تبعیض جنسیتی زمان خود توجه داشت.

در تیپ و استایل پسرانه (Tomboy)، به گونه ای که علاوه بر اینکه آیتم های استایل مردانه در آن به کار میرود، ظرافت زنانه با در نظر گرفتن فرم بدن در آن دیده می‌شود. در این سبک از مد، از انواع مدل شلوار زنانه که در استایل آقایان مشترک است، استفاده می‌شود.

معرفی انواع مدل استایل تامبوی در مجله وقت مد
معرفی انواع مدل استایل تامبوی در مجله وقت مد

درباره مد و استایل بخوانید: 8 مورد از عوارض پوشیدن لباس تنگ! مشکلات خطرناک و عوارض استفاده از لباس تنگ چیست؟!.

تاریخچه و ویژگی های استایل تامبوی (Tomboy)

نمونه ای از مدل و تیپ تامبوی یا پسرانه شیک
سبک تامبوی از لباس پوشیدن آقایان الهام گرفته است.

کلمه تامبوی (Tomboy) برای اولین بار در قرن ۱۵ خطاب به پسرانی که رفتار بی ادب و ناهنجار داشتند به وجود آمد. اما در اواخر قرن ۱۵، این کلمه به سمت معنای زنانه ای که در حال حاضر وجود دارد، تبدیل شد. تامبوی؛ یعنی یک دختر بی پروا، که روحیه ای پسرانه دارد.

تامبوی؛ یعنی یک دختر بی پروا، که روحیه ای پسرانه دارد
تامبوی؛ یعنی یک دختر بی پروا، که روحیه ای پسرانه دارد.

استایل تامبوی؛ نوعی لباس پوشیدن بدون زحمت و راحت است که از لباس و پوشش آقایان الهام گرفته می‌شود. این استایل بر اکسسوری هایی مثل انواع تی شرت مانند تیشرت لانگ، شلوار جین، کت و شلوار، پیراهن اورسایز تاکید دارد.

استایل پسرانه تامبوی؛ به قرن شانزدهم میلادی برمیگردد و به دخترانی که علاقه‌مند به پوشش و رفتار پسرانه بودند اطلاق می‌شود. این تعریف از تامبوی مربوط به قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی هست و امروزه این استایل شکل مدرن تری به خود گرفته است.

برای اطلاع از روانشناسی رنگ ها و کاربرد ویژه هر پالت رنگی این مقاله را مطالعه بفرمایید.

مدل و استایل تامبوی با موی بلند را مشاهده می کنید.
با موی بلند نیز می توانید استایل تامبوی داشته باشید.

حتما نباید برای این سبک تامبوی، از انواع مدل موی مردانه استفاده کنید. شما می‌توانید با مدل موی زنانه بلند هم استایل جذاب و شگفت انگیز پسرانه را داشته باشید. کارا دلوین با پوشیدن بلوز آستین بلند سفید پرینت دار، کت کوتاه، شلوار مشکی و کتانی های نقره ای استایل تامبوی خود را ساخت. او کلاه را هم به عنوان اکسسوری انتخاب کرده است.

مطالعه بیشتر: مد و استایل کژوال چیست؟ آموزش انواع استایل و مد کژوال یا استایل گاه به گاه، تاریخچه، ویژگی و تمام خصوصیات.

نکته های مهم در انتخاب استایل تامبوی

برای داشتن بهترین تیپ پسرانه و یا استایل تامبوی، به نکات زیر توجه کنید:

  • بر اساس انواع فرم بدن خود، لباس های مناسب را انتخاب کنید.
  • انواع ترندهای زنانه و ترند های مردانه را بشناسیدو
  • رنگ در تیپ شما بسیار مهم است. از رنگ سال و یا ترکیبی از رنگ های گرم و رنگ سرد استفاده کنید.
  • ادکلن، یکی از اکسسوری های مهم در استایل تامبو است.

پیراهن فلانل و چهارخانه، یکی از اکسسوری های استایل تامبوی

مدل و تیپ استایل تامبوی با پیراهن دکمه دار و کت چهارخونه شیک
با پیراهن های دکمه دار یا چهار خونه تیپ تامبوی خود را تکمیل کنید.

استفاده از پیراهن های مردانه در استایل پسرانه یا همان مد تام بوی، کاربرد زیادی دارد. شما می‌توانید با پوشیدن پیراهن دکمه دار سایز بزرگ با طرح چهارخونه و یا شطرنجی، استایل تامبوی خودتان را چند درجه ارتقا دهید تا جذاب تر از همیشه باشید. البته بهتر است از سری آموزش های مد و استایل زنانه در این باره بهره بگیرید.

معمولا این پیراهن های مردانه در این سبک از مد و استایل، از انواع جنس پارچه مانند فلانل بوده که از نخ پشمی بافته شده اند و برای فصل پاییز است. از ویژگی های این پارچه نرم و سبک بودن آن می‌باشد. لباس های اسپورت و ورزشی مثلا با آرم تیم مورد علاقه شما میتواند انتخاب خوبی برای استیال تامبوی باشد.

لباس جین و شلوار زاپدار در استایل تامبوی

مدلی شیک از استایل تامبوی با شلوار زاپ دار
از انتخاب شلوار جین زاپ دار غافل نشوید.

اگر شما جز علاقه مندان به این سبک هستید، میتوانید از یک شلوار جین زاپ دار بهره بگیرید. در این استایل معمولاً از شلوار جین فاق دار با رنگ های آبی متوسط و یا کمرنگ مانند جدیدترین انواع مدل شلوار نیم بگ و شلوار اسلوچی استفاده می‌شود.

همچنین پیراهن هایی از جنس جین مردانه هیچ وقت از مد نمی افتند و برای استایل غیر رسمی بهترین گزینه محسوب میشوند. شلوار اسکیت بازی و شلوار بوت کات یا زاپدار، ورزشی و لگینگ های مات مشکی؛ گزینه های مناسبی برای این سبک هستند.

مطالعه بیشتر درباره استایل زنانه: انواع مدل سوتین! 14سبک از جدیدترین انواع سوتین و کاربرد جالب آنها.

پیراهن های اورسایز در مد تامبوی

نکته قابل توجه در استایل تامبوی؛ این است که هرچه لباسی که انتخاب می‌کنید سایز بزرگتر و راحت‌تر باشد، سبک پوشش شما در تامبوی بهتر و جذاب تر خواهد شد. لباس های تنگ و چسبان خیلی کم در این استایل مورد استفاده قرار میگیرند. تیشرت های اورسایز که طرح ها و نوشته های پسرانه دارند نیز یکی از گزینه های خوب برای فصل های گرم سال در این سبک پوشش هستند.

هودی ها برای فصل های سرد سال در این استایل استفاده میشوند. پیراهن مردانه مدل اورشرت مخصوص فصل پاییز است. پارچه آن کمی کلفت تر از پیراهن های کلاسیک مردانه میباشد. برای روزهای پاییزی که نمیتوان فقط یک تیشرت تک استفاده میشود چون مخصوص پوشیدن بر روی تیشرت است.

بیشتر بدانید: انواع رایحه عطر! ویژگی، خصوصیات، تفاوت انواع طبع و گروه بویایی عطر ها.

کت و شلوار در سبک پسرانه برای مراسم رسمی

مد و استایل تامبوی با کت و شلوار را مشاهده می کنید.
کت و شلوار به استایل تامبوی حالت رسمی می دهد.

برای شرکت در مراسم رسمی و مهمانی ها در این استایل از انواع مدل کت و شلوار مردانه بهره گرفته می‌شود. برای کمی جذابیت بیشتر و تطابق با سبک پوشش تامبوی، یک تی‌شرت ساده سفید و یا مشکی به تن کنید. این استایل خیلی حالت رسمی ندارد و میتوانید از کفش های کژوال استفاده نمایید. کفش هایی مانند کتانی های سفید آدیداس (Adidas) یا ونس برای تیپ های تامبوی کاربرد دارند.

لباس پوشیدن به شکل لایه بندی در استایل Tomboy

مدل و استایل تامبوی به سبک لایه بندی لباس
سبک لایه بندی مناسب فصل زمستان است.

یکی دیگر از نکات کلیدی در استایل تامبوی؛ لباس پوشیدن به صورت لایه لایه است. این سبک از لباس پوشیدن بیشتر در فصل های سرد سال کاربرد دارد. شما میتوانید ژاکت مورد علاقه خود را بر روی پلیور، کاپشن و یا پیراهن دکمه دار بپوشید و یک استایل تامبوی واقعی داشته باشید.

اکسسوری های مناسب سبک تامبوی

تیپ و استایل تامبوی با اکسوری های خاص پسرانه
از انتخاب اکسسوری پسرانه غافل نشوید.

در این استایل؛ خانم ها از اکسسوری های دخترانه فاصله میگیرند. برای مثال از کفش های عروسکی دخترانه و پاشنه بلند خداحافظی میکنند. پیراهن های گل دار و توری خود را کنار میگذارند و از لباس ها و اکسسوری های مردانه استفاده میکنند. لوازم جانبی مناسب برای استایل پسرانه، یک کوله پشتی پسرانه میباشد که میتواند سبک پوشش شما را کاملا پسرانه نشان دهد. از یک ساعت مچی با رنگ مردانه و استفاده از کلاه گپ (Gap) غافل نشوید.

آیا تیپ و سبک تامبوی مناسب شماست؟!

همانطور که در این مقاله از مجله تخصصی vaghtemod.ir خواندید، استایل تامبوی؛ در ابتدا با انگیزه اعتراض به تفاوت های جنسیتی و کمبودهای اجتماعی زنان شکل گرفت. اما امروزه تقریبا با برابری امکانات اجتماعی و جنسیتی، سبک تامبوی حالت اعتراض گونه خود را از دست داده است. این سبک امروزه، بیشتر امری سلیقه ای شده تا اعتراضی. یعنی دیگر زنان، نه به دلیل اعتراض به علت سلیقه شخصی خود از این سبک پسرانه بهره میگیرند.

این استایل مناسب زنانی است که راحتی و سادگی لباس های مردانه را به لباس های زنانه ترجیح میدهند. در این راهنمایی که برای شما آماده کردیم تمام ویژگی‌های استایل تامبوی و لباس ها و اکسسوری های که میتوانید برای این سبک پوشش استفاده کنید را آوردیم. امیدواریم از این سری از مقالات سبک زندگی و مداین مقاله برای شما مفید باشد.
شما چه نظری دارید!؟ آیا مد و سبک تامبوی مناسب استفاده روزمره شماست!؟!

نکته های مهم در انتخاب استایل تامبوی

بر اساس انواع فرم بدن خود، لباس های مناسب را انتخاب کنید.
انواع ترندهای زنانه و ترند های مردانه را بشناسیدو
رنگ در تیپ شما بسیار مهم است. از رنگ سال و یا ترکیبی از رنگ های گرم و رنگ سرد استفاده کنید.
ادکلن، یکی از اکسسوری های مهم در استایل تامبو است.

مد و استایل تامبوی چیست و ایجاد شد!؟

، تامبوی تبدیل به یک سبکی از انواع استایل شد که نوع پوشش آنها در میان بسیاری از زنان و حتی سلبریتی ها مورد استقبال قرار گرفت. استایل تامبوی، به نوعی اعتراض در تبعیض جنسیتی زمان خود توجه داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *