8 مورد از بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم

در فصل تابستان، وقتی دما بسیار بالا میرود، بهترین راه مقاومت در برابر گرمای شدید؛ استفاده از پارچه های مناسب برای تهیه لباس است. به همین دلیل شناخت بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم برای شما مهم است. برای انجام این کار، توجه داشته باشید که بسته به نوع پارچه ای که انتخاب می‌کنید، میتوان از خفگی لباس ها، تعریق بیشتر و یا ایجاد احساس ناراحتی و گرمازدگی جلوگیری کرد.
تهیه لباسهای بندی، تاپ یا شلوارک برای هوای گرم تابستانی کافی نیست!. بلکه باید انواع بهترین پارچه لباس تابستانی را به خوبی بشناسید و لباس مناسب خود را برای هوای گرم انتخاب کنید.
در این بخش از مجله مد و استایل وقت مد به شما پیشنهاداتی در زمینه پارچه های مناسب هوای گرم و فصل تابستان را ارئه میدهیم تا لباسهای مناسب خود را برای فصل پیش رو تهیه کنید.

مهمترین ویژگی های پارچه مناسب برای لباس تابستانی و هوای گرم

پارچه های لباس ایده آل برای انواع شلوار زنانه، لباس مردانه، دامن، بلوز و تونیک تابستانی؛ قابل تنفس، سبک و خنک هستند. همچنین بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم؛ باید رطوبت گیر باشند. همه ی این ویژگی ها، باعث می‌شوند که گرمای زیادی زیر لباس جمع نشود، لکه‌های وحشتناک عرق ایجاد نشوند و بوی نامطبوع کاهش یابد. به این صورت، از پوست خود نیز، مراقبت خواهید کرد.

لباس کرپ راه راه تابستانی
پارچه رطوبت گیر، سبک با رنگبندی شاد مناسب فصل تابستان است.

یکی دیگر از جنبه های پارچه های مناسب تابستانی برای لباس، بلوز و انواع مانتو؛ رنگ آنها است. به عنوان مثال، پارچه سفید یا رنگهای روشن دیگر نور و گرما را خیلی بهتر منعکس می‌کنند. درحالی که پارچه به رنگ تیره؛ نور و گرما را به خود جذب میکند و گرما را تشدید می‌کنند.
سعی کنید از رنگ های سرد استفاده کرده از رنگ های گرم دوری کنید.

علاوه بر همه ی اینها، بیشتر مردم در تابستان لباسهای شاد و آزاد (پارچه های توری و نخی با رنگهای ساده صورتی، زرد و آبی روشن و یا با طرحهای زیبا مانند گل گلی یا خال خالی) را ترجیح میدهند.

در زمینه ترند های تابستان بخوانید: ۱۲ سبک از بهترین مدل مانتوی تابستانی زنانه! شیکترین مدل مانتو تابستانه.

بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم چیست؟

در مطالب قبلی مجله وقت مد (Vaghtemod.ir)، در مورد انواع پارچه و خصوصیات هرکدام آموزش دادیم. در این قسمت، ما 8 مورد از بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم را به شما معرفی می‌کنیم تا با ویژگیهای هر یک از آنها آشنا شوید. با استفاده از این جنس پارچه ها، میتوانید گرمای هوا را تا حد زیادی خنثی کنید.

پنبه یا نخی، یکی از بهترین پارچه برای لباس تابستانی هوای گرم

پارچه پنبه یا نخی؛ با انواع لباس ها سازگاری دارد و زمانی که پارچه نخی یا پنبه ای مرغوب باشد، رطوبت را به خوبی جذب کرده و گرمای بدن را دفع میکند. به همین دلیل پنبه، یکی از بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم میباشد.

پارچه نخ پنبه مناسب لباس های تابستانی
پارچه نخی رطوبت رو به خودش جذب میکند.

معمولا از پارچه نخی برای ساخت پارچه‌هایی مانند جین (کلاسیک برای شلوار جین)، چمبری (شبیه به جین بوده اما نرم و سبک است) و تیشرت بهره می‌گیرند. بسیاری از لباسهای تابستانی در ترکیب خود دارای پنبه هستند. اما در بسیاری از موارد آن را با پارچه‌هایی مانند پلی استر ترکیب می‌کنند به طوری که تمام خواص پنبه در درصد پلی استری کاهش می‌یابد.

بیشتر بدانید: جلوگیری از خراب شدن آرایش در روزهای گرم! روش ماندگاری آرایش در روز های تابستان.

ویژگیهای پارچه نخی یا پنبه:

 • قابلیت جذب عالی
 • پنبه، رسانای خوبی برای گرما است.
 • تنفس پذیر است.
 • پنبه، قابلیت ارتجاعی کمی دارد اما میتوان آن را به صورت خیس اتو کرد.
 • پنبه، ماده ای است که در هر نقطه از جهان که فصل رشد آن طولانیست، رشد می کند.

مطالعه بیشتر: پارچه های مناسب فصل زمستان را بشناسید! انواع پارچه مناسب برای فصل زمستان.

پارچه کتان یا لینن، گزینه مناسب برای تابستان

کتان یا لینن؛ پارچه ای کلاسیک برای تولید لباسهایی مانند شلوار، مانتو شومیزی و پوشاک تابستانی است. اگرچه پارچه کتان یا لینن در دامن ها و پیراهن های بلند نیز بسیار استفاده می‌شود. پارچه کتان، یک الیاف نساجی با منشاء طبیعی می‌باشد و یکی از قدیمی ترین پارچه های تاریخی در مصر شناخته شده است که امروزه در مد و استایل زنانه و مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پارچه کتان یا لینن با رنگبندی متنوع مناسب مانتو و لباس تابستانی
پارچه لینن یا کتان در برابر رطوبت و حرارت مقاوم است و بهترین انتخاب برای تابستان است.

از خواص فراوان پارچه لینن، میتوان به مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش، عایق بودن در برابر حرارت، جذب رطوبت، خشک شدن سریع و راحت بودن در آن اشاره کرد. تنها ایراد پارچه کتان؛ این است که سریع چروک می‌شود. این مشکل یا ایراد کوچک نیز با شعار چین و چروک زیباست قابل حل است. همچنین، در صورتی که پارچه کتان با پارچه های دیگری مانند پنبه یا ویسکوز ترکیب شود، دیگر چروک نخواهد شد.

دربار مد بدانید: ست کردن رنگ سبز با لباس های دیگر؟! شیکترین تکنیک های ویژه ست کردن لباس رنگ سبز.

خصوصیات پارچه کتان یا لینن

 • پارچه کتان همانند چرم گیاهی، منشا گیاهی دارد.
 • پارچه لینن رسانای خوبی برای گرما است.
 • کتان، استاتیک ندارد.
 • پارچه کتان در برابر دمای بالا مقاوم میباشد برای همین جزو بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم است.
 • پارچه لینن را میتوان به صورت خشک یا با آب بدون مراقبت خاصی شست.
 • پارچه کتانی، انعطاف پذیری پایینی دارد.

مطالعه بیشتر: معنی علائم شستشوی روی لباس چیست؟ با معنی انواع علامت های روی لباس آشنا شوید!.

پارچه ابریشمی

ابریشم، پارچه ای طبیعی است که توسط پروانه تولید می‌شود و علاوه بر جذب رطوبت دارای ویژگیهای خاصی است. برای مثال پارچه ابریشمی، تنظیم کننده دمای بدن است، (یعنی در تابستان بدن را سرد نگه می دارد و در زمستان گرما را تامین میکند).
همچنین پارچه ابریشم، لمس نرمی دارد، ظاهر آن صاف و نیمه براق است و با اینکه روکش خوبی دارد، باید مشخص شود که ابریشم لغزنده و سر نیست و این سرنخی است تا با الیاف مصنوعی ابریشمی اشتباه گرفته نشود. ابریشم یکی از بهترین پارچه ها برای لباسهای تابستانی از جمله بلوز، تاپ و شلوار گشاد، انواع سوتین، لباس کراپ یا پیراهن است.

پارچه ابریشمی یا ساتن ابریشم مناسب استفاده در فصل تابستان
پارچه ساتن ابریشم چهار فصل است و برای تابستان هم به دلیل نرمی و لطافت و ضد تعرق بودنش مناسب است.

مطالعه بیشتر: انواع چرم (Leather) را بشناسید! شناخت ویژگی و کاربرد انواع جنس چرم.

ویژگیهای پارچه ابریشمی:

 • پارچه ابریشمی، نرم و دلپذیر است.
 • ابریشم درخشش طبیعی دارد.
 • پارچه های ابریشم به دلیل صاف بودن الیاف به راحتی کثیف نمیشوند.
 • پارچه ابریشمی به نور خورشید حساس است.
 • پارچه ابریشمی ضد تعریق وده و گزینه مناسب برای بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم است.

پارچه کنفی مناسب تابستان

الیاف کنفی، یکی دیگر از پارچه های طبیعی در بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم است. پارچه کنفی با ظاهری شبیه به کتان، کمتر چروک می شود. به علاوه، ظرفیت حرارتی زیاد پارچه کنفی در میان مزایای آن به چشم میخورد، یعنی در زمستان گرم و در تابستان خنک است.
از طرفی لباس هایی با پارچه کنف، در هنگام شستن تغییر شکل نمیدهند و قابلیت جذب رطوبت بالایی دارند. معمولاً پارچه کنفی را با ابریشم یا پنبه مخلوط میکنند تا نرمی این پارچه را افزایش دهند.

بیشتر بدانید: انواع مدل مانتو مناسب افراد قد کوتاه! شیکترین و زیباترین مدل مانتو برای افراد قد کوتاه کدام است؟.

پارچه لیوسل یا تنسل برای هوای گرم

پارچه لیوسل که در ابتدا در ایالات متحده با نام تنسل (Tencel) به بازار عرضه شد، یک پارچه طبیعی است که از سلولز یا خمیر چوب ساخته می‌شود. اگرچه پارچه لیوسل یا تنسل، یک الیاف طبیعی نیست، اما به عنوان الیاف مصنوعی نیز طبقه بندی نمی‌شود. در هر صورت قیمت آن ارزانتر از پارچه های طبیعی است.

پارچه تومبا و راه راه تابستانی
پارچه لیوسل تنفس پذیر با قدرت جذب رطوبت بالاست.

از سوی دیگر، پارچه لیوسل دارای سطحی نرم، سبک، تنفس پذیر و جذب بالای رطوبت می‌باشد. این ویژگیها آن را به یکی از پارچه های کلاسیک برای بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم، تبدیل می‌کند. پارچه نرم و ابریشمی لیوسل، درخشندگی فوق العاده ای دارد. پیراهن های تنسل برای پوشیدن روزمره عالی هستند. زیرا این پارچه ها خاصیت خنک کنندگی دارند و مراقبت از آنها نیز آسان است.

برایتان جالب خواهد بود: 8 مورد از عوارض پوشیدن لباس تنگ! مشکلات خطرناک و عوارض استفاده از لباس تنگ چیست؟!.

پارچه ویسکوز مناسب تابستان

پارچه های ویسکوز که به آنها ریون نیز می‌گویند؛ الیاف مصنوعی ساخته شده از سلولز با قابلیت تقلید از ظاهر برخی از الیاف طبیعی مانند پنبه، ابریشم یا کتان هستند. اما فرآیند تولید پارچه ویسکوز شامل مواد شیمیایی سمی است که باعث میشود آنها اصلا پایدار نبوده و با مد سبز سازگار نباشد.

انواع مدل پارچه ویکسوز مناسب فصل گرما و تابستان
پارچه ویکسوز از الیاف طبیعی ساخته شده و تنفس پذیر است.

اگرچه پارچه های ویسکوز، مقرون به صرفه هستند، از ویژگی های دیگر آنها میتوان به جذب رطوبت، نرمی، سبکی و تنفس پذیری آن اشاره کرد. این خصوصیات، پارچه ویسکوز را به یکی از محبوبترین الیاف برای تولید لباسهای فصل تابستان تبدیل کرده است.
در هر صورت، لباسهای ساخته شده از پارچه ویسکوز روی پوست، بسیار راحت و سبک (مانند ابریشم) هستند. پارچه ویسکوز مناسب هوای گرم است زیرا به راحتی تمیز و به سرعت خشک میشود.

مطالعه بیشتر: معنی علائم شستشوی روی لباس چیست؟ با معنی انواع علامت های روی لباس آشنا شوید!.

پارچه بامبو؛ بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم

لباسهای ساخته شده از پارچه بامبو، هنوز به مد و ترند لباسهای ما نفوذ نکرده اند. پارچه بامبو بسیار نرم (حسی مانند ابریشم دارد) است و همچنین دما و رطوبت را تنظیم میکند. این پارچه در دمای 30 درجه در ماشین لباسشویی به راحتی قابل شستشو میباشد.

پارچه پشمی مرینوس برای تابستان

در نهایت، ما در اینجا پارچه پشمی را به عنوان یک لباس مناسب برای تابستان معرفی می کنیم، حتی اگر برخی از افراد پشم را به عنوان جامپر و کت گرم زمستانی می‌شناسند. باید بگوییم که پشم جدید را میتوان در تابستان نیز پوشید.
به اصطلاح پشم خنک ساخته شده از مرینوس؛ این امکان را فراهم می‌کند.

پارچه مرینوس با رنگبندی متنوع مناسب دوخت مانتو و لباس تابستانی
پارچه مرینوس مناسب لباس های تابستانی

این پارچه تابستانی، سبکی برای پوشیدن است زیرا ظرفیت نگهداری گرما را داشته و رطوبت زیادی را تا یک سوم وزن خود جذب میکند.

بهترین پارچه تابستانی که چروک نمی شود!

پوپلین؛ ساخته شده با الیاف پنبه، برای ساخت پیراهن مردانه و مانتوی زنانه بسیار محبوب است. پارچه پوپلین پنبه (Cotton poplin)، بافت محکم و زیبایی دارد و از این رو بسیار محکم و بادوام است.
مهمتر اینکه این پارچه ها به اندازه سایر پارچه های نخی چروک نمیشوند و به همین دلیل برای دوخت مانتوهای تابستانی گزینه عالی خواهند بود. حتی میتوان آنها را برای تولید شلوار و کاپشن استفاده کرد.

بیشتر بدانید :پوشیدن یا نپوشیدن لباس زیر چه مشکلاتی را به همراه دارد!؟ در مورد عوارض نپوشیدن لباس زیر چه میدانید؟.

پارچه های نامناسب برای هوای گرم

در بالا به مناسبترین و بهترین پارچه برای لباس تابستانی و هوای گرم اشاره کردیم. حال، میخواهیم پارچه های نامناسب برای لباسهای تابستانی را به شما معرفی کنیم تا از پوشیدن این پارچه ها در هوای گرم و سوزان تابستان خودداری نمایید.

درمورد ترند تابستان بدانید: شیک ترین و زیباترین انواع مدل کفش تابستانی زنانه و دخترانه! ۹ سبک جدیدترین انواع کفش تابستانه.

پارچه پلی استر، پارچه ای که برای گرما مناسب نیست!

پارچه های مصنوعی مانند پلی استر؛ را میتوان در بسیاری از برچسب‌های مد ارزان قیمت دید، اما متأسفانه آنها برای تابستان مناسب نیستند. پارچه پلی استر قابل تنفس نیست و نمیتواند رطوبت را جذب کند، در نتیجه با عرق کردن بوی بدی ایجاد میشود.

پارچه پلی استر با رنگبندی متنوع
پارچه پلی استر از بدترین نوع پارچه برای تابستان است.

حتی با پوشیدن لباسهای پلی استر، ما بیشتر عرق خواهیم کرد. در حالی که الیاف طبیعی پنبه و نخ به هوا، اجازه گردش میدهد تا عرق و رطوبت روی پوست را جذب کند. همچنین پارچه نخ و پنبه بر روی بدن شل و سبک است و آزادی حرکت زیادی به ما می‌دهد.

بیشتر بدانید: آموزش پاک کردن لکه روغن و چربی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *